Kuidas jõuda?

Kes ei hooli ühisbussisõidust, võib ise omal käel Liinakurule seigelda. Kas siis auto või jalgratta või mõne muu sõiduvahendiga.

Liinakuru asub Otepää kõrgustiku jalamil, Urvaste valla viimases kolkas, kus Võrumaa puutub kokku Valga- ja Põlvamaaga. Lähedal asub Restu-Madise rüüstatud meierei (Eesti esimene piimaühisus), Visela vesiveski, Ilmjärvelt lähtuv maaalune Võhandu allikas, Põrgu- ja Silmaläte, Pokumaa,  Tamme-Lauri tamm, Contra, Uhtjärv, Urvaste pühakoda ja muistendi järgi ka „mõtsast löütü kerik”. Naabertalu Jaani-Piitre perepojad, Karl ja Kolla Wellner asutasid eelmise wabariigi ajal päälinnas šololaadivabrik Kawe. Liinakuru (eestistatult Linnamäe) omanikud perekond Rosenberg küüditati märtsis 1949. aastal, kunagine Sangaste valla suurim talu jäi pärijateta. Arne Merilai omandas Liinakuru laguneva talusüdame 1984. aastal juhuasukalt Kuldre kolhoosi juhatuse loal, noore kooliõpetajana kohe pärast TRÜ lõpetamist. Lumest lumeni ning jõulude ajal müttasid seal ringi väikesed Mattias, Markus, Johannes ja Maria. (A. Merilai)

Teed Liinakuru juurde saab vaadata ka siit!

Tuleb jõuda Urvaste valda Visela külla Liinakuru tallu.

Kui tullakse Tartu poolt, siis:

(0) Tuleb sõita KAS Pühajärvele ja edasi Pühajärve – Sihva teed pidi lõuna poole (aga mitte Sihvalt Kääriku poole) VÕI siis võib ka tulla Väikese Munamäe – Vidrike tee kaudu. Kilomeetritelt on need teed võrdsed. Nii või teisiti jõutakse …

(1)… Risteele (tegelikult Karja peatus, aga ilma karjakülata). Sealt keeravad Sihvalt tulijad paremale, Vidrikest tulijad aga sõidavad otse – Restu ja Sangaste poole u 400-500 m.

(2) Jõuate uuele ristteele, viit vasakule – Visela 8 km, sinna tulebki minna. Ristist tuleb edasi sõita kurvitades, kuid pööramata 7 km kuni …

(3) … tuleb maastik meiereikorstnaga. Olete jõudnud Madise laokil meierei juurde (on ka bussisilt). Meiereil on korsten, see jääb tulijale paremat kätt, sinnapoole, kus on järv (ei paista puude tagant, küll aga enne lähenemisel). Meierei küljes on teed pinnatud 100 m, selle pealt tuleb ära keerata vasakule mäkke (kaardi peal üles). Liinakuruni on veel u 2 km, suur buss ei pruugi siit enam edasi pääseda (kuigi tavaolukorras pääseb buss peaaegu õueni välja ja sõiduauto jõuab õuele ikka).

(4) Mäe tagant tuleb tõusta paremale, elektriliini alt läbi, ja sõita pikalt üle võsastunud nurme. Enne lõppu tuleb metsatukk raiesmikuga paremal – sõita tuleb otse metsatuka sisse (mitte minna paremale alla).

(5) Oletegi kohal.

(Juhendi koostas M. Velsker)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s